Kavējoties saulainajos un radošajos vasaras piedzīvojumos

 Mākslas mēnesis bērnudārzā VINNIJS 2020. gada jūlijā gleznotājas Andras Otto Hvoinskas vadībā

Pirmajā jūlija nedēļā bērni, izmantojot akrila krāsas, apgleznoja koka kastes. (Tādas ir katrai grupiņai, kur salikt mantas, pēc spēlēšanās pagalmā). Bērni paši ar otiņām un akrilu apglezno kasti pēc manas idejas. Piemēram: “Sienāžu” grupiņai kaste ir koši zaļa, “Mārītēm” – sarkana ar melnām pumpiņām, “Bitītēm” – dzelteni/melna strīpaina utt. Protams, ka mazākajiem bērniņiem ir grūtāk nodalīt dzeltenu no melnas līnijas vai precīzi nokrāsot koka dēlīšu malas, bet tas arī nebija galvenais uzdevums. Svarīgākais – lai bērni paši krāso, sajūt, kā ir krāsot uz koka, lai redz savu padarīto darbu pēc tam izmantotu sadzīvē.

Otrajā nedēļā bērni gan glezno, gan veido no māla mazus trauciņus. Glezno ar temperu un dažāda izmēra otām. Galvenais uzdevums bija bērnam sajust savas rociņas iespējas – kā plūst krāsa, kā var panākt tievāku vai biezāku līnijas uzklāšanu, kā uzzīmēt pašas vienkāršākās figūras – apli, kvadrātu utt. Vecākie bērni jau konkrēti glezno iecerēto – vai ainavu, vai portretu utt. Mālā atveidojām mazas nelielas bļodiņas – bērni jau paši prot ar plaukstām izmīcīt plakanu, apaļu māla trauku ar uzlocītām maliņām. Pēc vēlēšanās bērniem tika izdalīti dažādi materiāli trauciņa dekorēšanai – gliemežvāki, sēkliņas, kociņi utt. No māla veidojām arī mazus apaļus medaljonus. Tos bērni mācījās dekorēt ar koka kociņiem, iezīmējot mālā dažādus rakstiņus.

Trešajā nedēļā izmantojot saulaino laiku, bērni gāja ārā veidot mandalas. Katrai grupiņa izmantoja dažādus dabas materiālus. Gan akmentiņus, gan kociņus, gan sēklas, utt. Andra Otto Hvoinska, izmantojot, koka salmiņus, iezīmēja mandalas formas, bērni tās piepildīja ar savu izvēlēto, drošo materiālu. Lielākie bērni mandalas zīmējumu no salmiņiem jau veidoja paši.

Pēdējā mākslas mēneša nedēļā bērni strādāja ar tīru glezniecību. Uz dažādiem materiāliem bērni gleznoja, izmantojot otas un temperu. Tā ir ūdens bāzes droša krāsa, kurai ir laba noturība. Nekādi šabloni, nekādas priekšā zīmēšanas – bērni paši ļāva savai fantāzijai vaļu un rokai iespēju baudīt krāsas uzklāšanas priekus. Paralēli bērniem tika doti arī krītiņi un papīrs, kā arī zīmulītis, lai viņi sajūt atšķirību, kāda ir gleznojot ar krāsu un otu, un kāda ir sajūta velkot krītiņu pret papīra virsmu. Bērni tika aicināti ieraudzīt atšķirību starp siltajām un vēsajām, tumšām un gaišām krāsām. Bērni pēc velēšanās varēja arī apgleznot akmentiņus, koka priekšmetus, audeklus vai koka dēlīšus.

Mākslas mēnesis izdevās košs un priecīgs. Paldies vecākiem par līdzi iedotajiem materiāliem un uzticēšanos!

Andra Otto Hvoinska